Tradycyjny raport RST jest przeznaczony dla CW i RTTY i oceniany jest "na ucho" operatora. Poszczególne pozycje raportu oznaczają: Readability (czytelność), Strength (siła), Tone (ton). Natomiast w przypadku zaawansowanych emisji cyfrowych, zwłaszcza PSK jest stosowany przez analogię, ponieważ dotąd nie było wzorców jak to oceniać, przecież nie "na ucho" skoro i tak posługujemy się komputerem.
Grupa krótkofalowców, między innymi Graeme VK3BGH, Bob K6MBY, Milton W8NUE i Ian GM4KLN zaproponowała metodę oceny sygnału PSK i podawania raportów RSQ. Raport RSQ jest skrótem od słów Readbility, Strength oraz Quality, co w wolnym tłumaczeniu odpowiednio oznacza jakość umieszczania tekstu na ekranie, siła sygnału, jakość (szerokość ścieżki sygnału).
Na stronie http://www.psb-info.net/ podane są odpowiednie opisy oraz tabele, które mogą służyć do właściwej oceny sygnału i podawania rzetelnych raportów RSQ obserwując obraz śladów graficznych odbieranych sygnałów (Waterfall):
CZYTELNOŚĆ (ang. readability):
R5 - 95%
R4 - 80%
R3 - 40%
R2 - 20%
R1 - 0%
SIŁA (ang. strength):
S9 - bardzo silna ścieżka
S7 - silna ścieżka
S5 - umiarkowanie silna ścieżka
S3 - słaba ścieżka
S1 - ledwo widzialna ścieżka
JAKOŚĆ (ang.quality):
Q9 - bardzo czysta jedna ścieżka sygnału
Q7 - ledwo zauważalna para sygnału
Q5 - bardzo słabo zauważalna para sygnału
Q3 - sygnał wielotorowy
Q1 - bardzo silnie zniekształcona ścieżka (splatter)
Tak więc warto wymienić w swych makrodefinicjach dla emisji PSK słowo RST na RSQ. Podawanie raportów RSQ dla emisji PSK31 staje coraz bardzie popularne i jest rekomendowane przez IARU 1 Region.
Info de sp3iq.
Przykłady:
Bardzo dobra jakość sygnału (Q9):

Typowa jakość sygnału (Q7):

Niepożądana jakość sygnału (Q1):
